Yeminli Tercüme Nedir, Nerede ve Nasıl Yaptırılır?

Tercümentral Tercüme, 2011 yılından beri deneyimli ve uzman kadrosu ile yeminli tercüme hizmeti veren bir bürodur. 

Müşterilerimizin sıklıkla sordukları ve ihtiyaçlarını karşılamak adına öğrenmek istedikleri soruların başında ‘’Yeminli Çeviri Nedir?’’ sorusu gelmektedir.

Bizler de sizlerin bu ve benzeri sorularına cevap verebilmek ve müşterilerimizin işlerini en kısa yoldan çözmek, aynı zamanda en uygun fiyata yeminli tercüme ihtiyaçlarını gidermek için bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için cevaplandırıyoruz.

 

 

 

♦ Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli Tercüme, Türkiye’de veya Dünya’nın herhangi bir yerinde Resmi Makamlar tarafından onaylı olarak istenen belgelere verilen isimdir.

Bu belgeler, yeminli tercüman tarafından ıslak imza ve mühürlü olarak hazırlanarak müşterilerimize teslim edilmektedir. Yeminli Tercüme diğer bir adıyla Noter Onaylı Tercüme olarak da bilinmektedir.

 

 

 

♦ Yeminli Tercüme Nasıl Yapılır?

Yeminli Tercüme Onayı, Resmi Makamlar tarafından istenildiği taktirde Tercümentral Tercüme Bürosundan ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Çevirisini yaptırdığınız belgenizin altına çeviriyi yapan tercüman, yemin mührünü basıp, ıslak imzasını atmaktadır.

Ayrıca belgenin üzerine, hangi dilden tercümesi yapıldığı da beyan edilmektedir ve son olarak Tercümentral Tercüme Bürosu mührü vurularak işlem tamamlanmaktadır.

Yapılan bu işlemler için tercüme ofisimiz herhangi bir ücret talep etmemektedir ve istenilen belgelerin 2 nüshasına kadar da tarafınıza verebilmektedir.

 

 

♦ Noter Onaylı Tercüme Nedir?

Noter Onaylı Tercüme, yeminli tercümeye ilave olarak, bazı resmi makamlar tarafından istenen onaydır. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük husus, yeminli tercüme yaptığını söyleyen fakat daha sonrasında Noter Onayı yapamayan bürolara iş yaptırmamaktır. Tercümentral Tercüme Bürosu, Noter yeminli bir tercüme bürosudur ve Dünya’nın bir çok dilinden çevirileri Noter Onaylı bir şekilde yapmaktadır.

Bunun için de Noter onayı yaptıracağınız belgelerinizi tarafımıza e-mail olarak yollamanız yeterli olacaktır. Öncelikle belgenizin yeminli tercümesi tarafımızca yapılıp, daha sonrasında da ek hizmet ücreti almadan Noter’den onayını yapıp tarafınıza teslim ediyoruz.

 

 

♦ Hangi Makamlar Noter Yeminli Tercüme İster?

Genellikle, Konsolosluklar, Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Adliyeler belgelerinizin Noter onaylı olarak tercümesinin yapılmasını ve taraflarına ibraz edilmesini isterler.

Türkiye’de ve Dünya’da resmi statüye sahip bu ve benzeri makamlar tarafından istenen belgeleriniz, Tercümentral Tercüme Bürosu tarafından düzgün, resmi makamlara uygun hazırlanarak tarafınıza ücretsiz teslim edilir.

 

 

♦ Hangi Belgelere Noter Onayı Gerekir?

Türkiye’de bazı resmi kurumlar tarafından çevirisini yaptırdığınız belgelerinizin Noter Onaylı tercümesi istenmektedir. Noter tasdikine ilave olarak bazen Apostil tasdiki de yapılması istenir.

Bu durumda, Türkiye’de Noterler Birliğine bağlı herhangi bir noter huzurunda belgelerinizin onayını yaptırabilirsiniz veya Tercümentral Tercüme Bürosundan ücretsiz Noter tasdik hizmeti alabilirsiniz. Tercümentral Tercüme Bürosu olarak, yapılan her hizmetimiz için belgelerinizi iki nüsha olarak çıkartabilirsiniz. 

 


Noter Onayı gerektiren belgeler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

Diploma Tercümesi

Transkript Tercümesi

Pasaport Tercümesi

Apostil Tercümesi

Adli Sicil Kayıt Tercümesi

Banka Dekont Tercümesi

Vekaletname Tercümesi

Muvafakatname Tercümesi

Sağlık Raporu Tercümesi

İhale Belgeleri Tercümesi

İmza Sirküleri Tercümesi

Vergi Levhası Tercümesi

Ticari Sicil Gazetesi Tercümesi

Evlilik Cüzdanı Tercümesi

Doğum Belgeleri Tercümesi

Ehliyet Tercümesi

Vatandaşlık Belgeleri Tercümesi

Kimlik Kartı Tercümesi

Faaliyet Belgesi Tercümesi

İkametgah Tercümesi

Fatura Tercümesi

İmza Yetki Belgesi Tercümesi

Tapu Tercümesi

Vize Belgeleri Tercümesi

Mahkeme Dosyaları Tercümesi

Nüfus Kayıt Örneği Tercümesi

Öğrenci Belgesi Tercümesi

 

 

♦ Yeminli Tercüme Fiyatı Nedir?

Yeminli Tercüme ve Noter Onaylı Tercüme fiyatlarını öğrenmek için, lütfen web sitemizin Fiyatlar kısmına gelerek, fiyat teklifi al kısmına dosyanızı yükleyip fiyat alabilirsiniz.

Tercümentral Tercüme Bürosu, alanında uzman yemin zaptı ve mührüne sahip olan tercümanları bünyesinde bulundurmaktadır.